Arslantepe figürlerinin seramiğe aktarıldığı sergi Malatya’da açıldı

Arslantepe figürlerinin seramiğe aktarıldığı sergi Malatya'da açıldı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Arslantepe Höyüğü’nde bulunan figürlerin çini ve minyatür sanatıyla seramiğe aktarıldığı sergi, Malatya’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi,17 Haziran’a kadar devam edecek.

Malatya’da yaklaşık yedi bin yıllık geçmişe sahip Arslantepe Höyüğü’ndeki figürlerin çini ve minyatür sanatıyla seramiğe aktarıldığı sergi sanatseverlerle buluştu.
Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Koçer tarafından hazırlanan ‘GİZ- Arslantepe Höyüğü Çini Tasarımları ve Minyatür Sergisi’, İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde açıldı.
Koçer, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Arslantepe Höyüğü’nde bulunan figürleri, çini ve minyatür sanatıyla seramiğe aktardıklarını söyledi.
Koçer, “Arslantepe Höyüğü ile Malatya’nın genel özelliklerini yansıtan minyatür çalışması yaptık. Arslantepe’deki taş süslemelerini, Malatya’nın kayısısı ve Beydağı gibi şehre kimlik katan öğeleri bir araya getirdiğimiz minyatür çalışmalarımız var” diye konuştu.
Koçer, 45 eserin yer aldığı serginin 17 Haziran’a kadar sanatseverlerce gezilebileceğini belirtti.

Deşifre Haber

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

Uyku ‘Koyun Koyuna’ olunca mı güzel?

Hayatımızın yarısı uykuda geçiyor, bağışıklığımızı güçlendiren hem de savunmasız yakalayan, acılarımızı unutturan, rüyalarımızda bizi başka dünyalara kayıp götüren bir zaman dilimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir