Çocuklarda enfeksiyonlar kokteyl oldu

Kış mevsiminde okulların açılması ile birlikte çocuklar arasında hastalıklarda da artışlar gözleniyor. Özellikle koronavirüs sonrasında evinden dışarı çıkamayan çocukların bağışıklık sistemleri ise her türlü enfeksiyona açık duruma geldi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıfat Can Öztürk, anne ve babaları uyararak çocuklarını kış mevsiminde yapmalarını gerekenleri anlattı.

DIŞARI ÇIKARKEN DİKKAT!

Uzm. Dr. Öztürk; “Çocuklarınızı dışarı çıkartırken onların çok hassas olduğunu unutmamamız lazım. Kıyafetlerini de ona göre seçmelisiniz. Üzerine kalın bir mont giydirdiğinde dışarıda koşan hareket eden bir çocukta üstünü devamlı değiştirilmeli. Anneler babalar çocuklarını dışarı çıkartırken ince ve kolay değiştirilebilir giysileri tercih etmeli. Kış mevsimi ile birlikte baş gösteren hastalıklarda ben aslında salgını sevmiyorum. Salgın bizim dilimizde bambaşka.

“VİRÜS BOMBARDIMANI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Pandemi sonrasında okulları açıldıktan sonra bağışıklıklarında kısmi de olsa bir düşüklük tespit ettik. Çünkü çocuklar evde kaldı, dışarıda vakit geçiremediler ve doğanın gücünü çok fazla kullanamadılar. Pandemi, mikropların çocuklara bulaşmasını engelledi aman dikkat demiştik. Maalesef dediğimiz oldu. Şu anda virüs bombardımanı ile karşı karşıyayız. Koronavirüsten başkan birçok virüs görmüştük. Bu sene kokteyl halinde gördük. Dolayısıyla çocukları ve aileleri perişan etti. Bizim beklentimiz şubat ayının sonuna doğru bunların azalması. Her zaman dediğim gibi enfeksiyonlardan korkmamak uygun önlemleri almakla başlar. Bunun başında güzel uyuyan, iyi beslenen dışarıda vakit geçiren çocuklar olmalı” diye konuştu.

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ihalesi ‘tanıdığa’ gitti

İstanbul Fatih’teki boşaltılan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yapım ihalesi Gezi Direnişi sırasında AKP’nin düzenlediği Kazlıçeşme Mitingi’nde yer alan İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu’na gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir