Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bosna Hersek’te

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bosna Hersek'te

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bosna Hersek’te Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ile görüştü. Çavuşoğlu, “Bosna Hersek’te yeni bir ihtilafa izin veremeyiz. Herkesin bu konuda sorumlu davranması lazım” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersekli mevkidaşı Bisera Turkovic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, “Bosna Hersek’te yeni bir ihtilafa izin veremeyiz. Herkesin bu konuda sorumlu davranması lazım” diye konuştu.

Beş Balkan ülkesini kapsayan ziyaretlerinin bölgesel istikrara verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bosna Hersek de bölgesel istikrar bakımından da kilit konumdadır. Dolayısıyla burada Bosna Hersek’te yeni bir ihtilafa izin veremeyiz. Herkesin bu konuda sorumlu davranması lazım.” dedi.

Çavuşoğlu, uygun zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü zirvesini gerçekleştirme arzusunda olduğunu belirterek, “Belgrad’daki temaslarımızda, Sırbistan makamlarının da sayın (Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar) Vucic’in de bu zirveye hazır olduklarını gördük.” ifadesini kullandı.

Hırvatistan tarafının da bakanlar düzeyinde üçlü toplantıya olumlu baktığını kaydeden Çavuşoğlu, üçlü dışişleri bakanları düzeyinde en son Antalya’da toplantı yaptıklarını hatırlattı.

Çavuşoğlu, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Bosna Hersek’in egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve istikrarını güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Uluslararası ilişkilerde karşılıklı güven, samimiyet ve kararlığının önemine işaret eden Çavuşoğlu, Bosna Hersek’in NATO ve Avrupa Birliği (AB) yönelimlerini desteklediklerini vurguladı.

Deşifre Haberler

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

Temel Karamollaoğlu: Artık sussunlar ve sadece işlerini yapsınlar

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iktidarın deprem felaketinde büyük bir beceriksizlik sergilediğini belirterek "Kriz yönetimi yok, yönetim krizi var. Çok kritik bir zaman dilimine girdik, artık yeter" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir