Dolar kuru bugün ne kadar? (16 Haziran 2022 dolar – euro fiyatları)

Dolar kuru bugün ne kadar? (16 Haziran 2022 dolar - euro fiyatları)

Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Piyasaların gözü Amerika Merkez Bankası Fed’in faiz kararındaydı.

Fed, 75 puanla 28 yılın en sert faiz artışını gerçekleştirdi.

Türk Lirası’nın değerindeki yatay setir hafta genelinde olduğu gibi bugün de sürüyor. Dün Fed’in faiz kararını açıkladığı dakikalarda 17,30 sınırına dayanan dolar/TL bugün 17,32’lerde işlem görüyor.

Euro/TL‘de 18,03-18,06 aralığındaki hareketler devam ediyor.

Dolar endeksi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün politika faizini 75 baz puan ile 1994’ten bu yana en yüksek hızda artırmasının ardından 104,6 seviyelerine gerilese de bugün yeniden 105,3’e yükseldi.

Euro/dolar paritesi de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) borç krizi endişelerine karşı ayrışmayı durdurmak için yeni bir araç geliştirileceğini duyurmasıyla önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,5 altında 1,0395’ten alıcı buluyor.

Uzmanlar, para politikalarına ilişkin azalan belirsizlikler ve atılan adımların enflasyonla mücadele konusunda kararlılığı vurgulaması ile risk iştahının arttığını söyledi.

Yurt içinde özel sektörün yurt dışı borcu ve konut fiyatları verileri takip edilecek. Yurt dışında ise gözler yine merkez bankalarında olacak.

“FAİZ ARTIŞI DEVAM EDECEK”

Fed Başkanı Powell basın açıklamasında, enflasyonun beklentilerin aksine yukarı yönlü sürpriz yaptığını, risklerin ise aşağı yönlü olduğunu belirterek gelecek toplantıda 50 ya 75 baz puanlık bir artışın daha olabileceğini söyledi.

Öte yandan Brezilya Merkez Bankası da faizi 50 baz puan artırdı. Bugün İngiltere ve İsviçre, yarın Japonya faiz kararı açıklayacak.

Kripto Para Haberleri Burada.

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

Rekabet Kurulu, uzlaşma sonucu ABC Deterjan’a 4,6 milyon lira ceza verdi

Rekabet Kurulu, ABC Deterjan Sanayi ve Ticaret AŞ’ye uzlaşma sonucu 4 milyon 635 bin 94 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir