Etiket Arşivleri Reflü

Uzmanından ramazanda midede şişkinlik, ekşime ve yanma yaşayanlara öneriler

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Tülin Kendir Koçak, ramazan ayında yaşanan beslenme değişikliklerinin mide ve bağırsak problemlerine neden olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Koçak, “Sahurda yenilen hamur işleri ve kızartmalar, özellikle de sahurdan sonra tekrar yatıldığı için sabah kalkınca midede ağırlık, ekşime ve yanmaya neden olur” dedi.

Devamını Oku »

Uzmanı uyardı: Kafeinli içeceklere dikkat!

Ramazanda sık tüketilecek kafeinli içeceklerin reflü hastalarının şikâyetlerini artıracağını söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Ertuğrul, “Ramazanda kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Kafein denilince aklımıza sadece kahve gelmemelidir. Kafein içeren içecekler arasında günlük yaşantıda sık kullanılan kolalı içecekler ve çikolata içeren içecekler de bulunmaktadır. Kafein, yemek borusunun alt ucunda midenin girişine doğru bulunan kasların gevşemesine sebep olmaktadır. Bu nedenle reflünün en önemli tetikleyicileri arasındadır” dedi.

Devamını Oku »

Uzmanından ‘reflü’ uyarısı: Bu gıdalara dikkat!

Reflü hastalığının tedavisinde beslenme düzenindeki değişikliklerden beklenen yararın yüzde 15-20 civarında olabileceğini vurgulayan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Kocaman, “Beslenmede reflüyü artıran çikolata, alkol ve yağlı yiyecekler sınırlandırılmalı ya da kesilmelidir. Göğüsteki yanmayı tetikleyebilecek turunçgiller (portakal, mandalina, greyfurt ve limon), karbonatlı içecekler ve baharatların tüketimi sınırlandırılmalıdır” dedi.

Devamını Oku »