İngiltere Savunma Bakanlığı raporu: Rusya, hava savunma füzelerinin kullanımını artırdı

İngiltere Savunma Bakanlığı raporu: Rusya, hava savunma füzelerinin kullanımını artırdı

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan Ukrayna-Rusya savaşına dair istihbarat raporunda, Rusya’nın yeterince özel kara saldırı füzesine sahip olmadığı öne sürüldü. Bu nedenle Rus güçlerinin, ikincil bir kara saldırısı yolu olarak hava savunma füzelerinin kullanımını artırdığı açıklandı.

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan istihbarat raporunda, Donbas’ta Ukrayna kuvvetlerinin, Vuhlehirsk elektrik santraline Rusların saldırma girişimlerini püskürtmeye devam ettiği belirtilerek, “Rus topçusu, Kramatorsk ve Siversk şehirlerinin çevresindeki bölgelere odaklanmaya devam ediyor” denildi.

Raporda, Ukrayna’nın Mykolaiv Bölgesi Valisi Vitaly Kim’in dün, Rus kuvvetlerinin altyapı, enerji tesisleri ve depolama alanlarını vurmak için 7 hava savunma füzesi kullandığını söylediği hatırlatıldı.  Rusya’nın, özel kara saldırı füzelerinin kritik düzeyde eksikliği nedeniyle, ikincil bir kara saldırısı yolu olarak hava savunma füzelerinin kullanımını artırdığı bildirildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan istihbarat raporunda, Rusya

“SİVİL KAYIPLARA NEDEN OLMA OLASILIĞI YÜKSEK”

Bununla birlikte raporda, Rus güçlerinin işgalin başlangıcından itibaren Ukrayna yakınlarında uçakları ve füzeleri uzun mesafelerden vurmak için tasarlanmış S-300 ve S-400 stratejik hava savunma sistemlerini konuşlandırdığının neredeyse kesin olduğu belirtildi.

İstihbarat raporunda, “Bu silahlar, uçakları yok etmek için tasarlanmış nispeten küçük savaş başlıklarına sahiptir. Açık ve hafif binalardaki birliklere karşı önemli bir tehdit oluşturabilirler ancak sertleştirilmiş yapılara nüfuz etmeleri pek olası değildir. Bu silahların amaçlanan hedeflerini kaçırma ve sivil kayıplara neden olma olasılığı yüksektir, çünkü füzeler bu rol için optimize edilmemiştir” denildi.

Deşifre Haberler

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

İtalya’da tarihi seçim: Anketlerde kim önde?

İtalya’da halk, genel seçim için bugün sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Yaklaşık 51 milyon seçmenin bulunduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.