Jinekolog Op. Dr. Şen: ‘Deprem stresi geçiren gebeler, farklı aktivitelere yönelmeli’

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde yıkıma neden olan depremlerde 40 binin üzerinde yurttaş yaşamını yitirdi.

Hamilelik sürecinde stres faktörünün çok önemli olduğunu açıklayan Jinekolog Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ‘’Hamilelik sürecinde stres faktörü çok önemli. Merkez üssü Kahramanmaraş olan deprem felaketi sonrası hamileler de zarar gördü. Hamilelikte stres faktörü, hamileliği kötü yönde etkiler. Bu sebepten ötürü bebeğinizin sağlığı için stresinizi azaltmaya yönelik şeyler yapmanız gerekmektedir. Hamilelik sürecinde stres altında olmak erken doğum riski taşımaktadır. Deprem sonrası stersi azaltmak için kafanızı dağıtacak aktiviteler yapmak hamileler ve bebekleri için çok daha sağlıklı olacaktır’’ diye konuştu.

“UZUN SÜRELİ STRES BOZUKLUĞU CİDDİ RAHATSIZLIKLARI ORTAYA ÇIKARABİLİR”

Hamilelik sürecinin stresli olduğunu anlatan Şen, ”Hamilelik sürecinde stresli bir hal almak muhtemel bir durumdur. Bunun sebebi ise hamilelik süresince aile, hayat, beden ve duygu değişimi sıklıkla görülür. Uzun süreli olan stres bozukluğu ise yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Hamilelik süresince stres altında olmak erken doğum ve düşük doğum risklerini beraberinde getirebilir. Çok erken doğan bebekler sağlık sorunları açısından büyük bir risk altında olurlar. Hamilelikte normal stres türlerin, hormon değişiklikleri, endişe, eş ile sorunlar gibi birçok stres olma sebepleri olmaktadır. Bunların yanında felaket olayları da büyük stres sebebi olmaktadır. Örneğin deprem, sel ve terör saldırıları gibi. Yaşanan deprem felaketi sonrası çoğu hamile kadınlarda büyük stres bozukluğu görülebilir’’ şeklinde konuştu.

“FARKLI AKTİVİTELER İYİ GELEBİLİR”

Deprem sonrası stres bozukluğu yaşayan hamilelere önerilerde bulunan Op. Dr. Mehmet Bekir Şen, ”Bu süreç hamile kadınlar için çok daha zor olmaktadır. Yaşanılan felaket sonrası tüm hamilelerin stres bozukluğunu iyi bir şekilde yönetmesi gerekir. Erken doğum riski açısından stres çok önemli bir faktördür. Bu stresi azaltmak için, depremi hatırlatan görüntülerden uzak durmak gerekir. Hamileliğin normal seyrinde devam etmesi için anne adayının stresini iyi yönetmesi germektedir. Bebek ve anne sağlığı için farklı aktiviteler ile uğraşmak çok iyi gelecektir. Yoga, kısa yürütüşler, piilates, çiçek yetiştirme gibi faklı aktiviteler iyi gelebilir’’ ifadelerini kullandı.

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

Japonya’da 5 kişiyi öldüren gıda takviyesini üreten fabrikaya baskın

En az beş kişinin ölümüne yol açan gıda takviyesini üreten fabrikaya Japon sağlık yetkilileri baskın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir