Putin’den ABD’ye ‘Patriot’ tepkisi

Putin'den ABD'ye 'Patriot' tepkisi

ABD’nin Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi desteği sağlayacağını açıklamasının ardından konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bu, sadece çatışmanın uzamasına neden olacak” dedi. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşın sona ermesini istediğini belirten Putin, “Amacımız askeri çatışma çarkını döndürmek değil, tam tersine bu savaşı bitirmek. Bunun için çabalıyoruz ve çabalamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı’nda, Rus gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Putin, ABD’nin Ukrayna’ya yapacağı Patriot hava savunma sistemi desteğine ilişkin, “Bu, sadece çatışmanın uzamasına neden olacak” dedi.

Patriot sistemlerinin ‘oldukça eski’ olduğunu söyleyen Putin, “ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı Patriot hava savunma sistemi, Rusya’nın karşı koyabileceği oldukça eski bir silah sistemi. Bizim S-300 sistemimiz gibi çalışmıyor. Tabii ki bu hamleyi dikkate alacağız ancak her zaman bir panzehir bulunur.” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşın sona ermesini istediğini belirten Putin, “Amacımız askeri çatışma çarkını döndürmek değil, tam tersine bu savaşı bitirmek. Bunun için çabalıyoruz ve çabalamaya devam edeceğiz. Tüm silahlı çatışmalar, öyle ya da böyle diplomasi yolu üzerinden müzakerelerle sona eriyor. Müzakerelerden vazgeçmedik. Ukrayna yönetimi, kendisine müzakere etmeyi yasakladı.” ifadelerini kullandı.

RUS PETROL VE GAZINA TAVAN FİYAT UYGULAMASINA TEPKİ

Putin, Batılı ülkelerin Rus petrol ve gazına tavan fiyat uygulamasını “sömürgeciliğin devamı” olarak tanımlayarak “Hırsızlığa ve çalmaya alışmışlar” dedi.

Tavan fiyat uygulamasının Rus ekonomisini etkilemeyeceğini vurgulayan Putin, “Bu sadece fiyatları idari bir şekilde düzenlemeye yönelik bir girişim. Petrol alanında olduğu gibi gaz alanında da iyi şeylere yol açmayacak.” dedi.

Putin, Rusya’nın Ukrayna üzerinden doğalgaz sevkiyatı için Ukrayna’ya ödeme yapmaya devam ettiğini kaydederek, “Bize saldırgan diyorlar ancak gaz geçişi için bizden para almaya devam ediyorlar.” diye konuştu.

Bizi Twitter da Takip Edin.

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

Sosyal medya fenomeni Andrew Tate tutuklandı: İnsan kaçakçılığı ve tecavüz suçlaması

Sosyal medya fenomeni ve eski kick boksçu Andrew Tate ve kardeşi Tristan Tate, Romanya polisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir