Rusya, Ukrayna’da ele geçirdiği kentlerde kendi eğitim sistemini uygulayacak

Rusya, Ukrayna'da ele geçirdiği kentlerde kendi eğitim sistemini uygulayacak

Rusya, Ukrayna’da tamamen işgal ettiği kentlerde Rus eğitim sistemine geçti. Ancak anadili Ukraynaca olan çocuklar, kendi dillerini ‘seçmeli ders’ olarak alabilecek.

Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği Herson, Zaporijya ve Mariupol kentlerinde Rus eğitim sistemine geçiliyor.

Rusya Eğitim Bakanı Sergey Kravtsov bugün, ele geçirilen Ukrayna’nın Zaporijya Bölgesi’ndeki Melitopol kentini ziyaret ederek, önemli açıklamalarda bulundu.

UKRAYNACA SEÇMELİ DERS OLACAK

Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği kentlerde öğrencilerin Rus eğitim müfredatına göre eğitim göreceğini ancak Ukraynalı olan öğrencilerin seçmeli olarak Ukraynaca eğitim alabileceğini söyleyen Kravtsov, “Ukrayna dilini kimse yasaklamıyor.

Ukraynaca ana dil olarak kalmaya devam ediyor. Ukraynaca eğitim almak isteyen çocuklar için belirli saatler belirlenecek. Daha önce defalarca söyledik. Kardeş halklar arasında birçok ortak dil var. Köklerimiz aynı. Ukrayna dili çok zengin bir dil. Bu nedenle kesinlikle yasak olamaz” dedi.

Ele geçirilen kentlerde eğitimlerini sürdüren öğrencilerin Rus diploması alacağını belirten Kravtsov, “Kurtarılmış bölgelerdeki okul ve kolejlerde Rus devletinin diplomaları verilecek” ifadelerini kullandı.

Daha önce Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği kentlerde Rus ordusu tarafından, Rus televizyon ve radyo istasyonları kurulmuştu.

Ele geçirilen kentlerde Rus sistemlerine entegrasyon çerçevesinde yaz dönemi boyunca eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda hazırlıkların devam edeceği duyurulmuştu.

Deşifre Haberler

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

Sosyal medya fenomeni Andrew Tate tutuklandı: İnsan kaçakçılığı ve tecavüz suçlaması

Sosyal medya fenomeni ve eski kick boksçu Andrew Tate ve kardeşi Tristan Tate, Romanya polisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir