Rusya’nın İdlib’e düzenlediği hava saldırısında 7 sivil öldü

Rusya'nın İdlib'e düzenlediği hava saldırısında 7 sivil öldü

Rusya’ya ait savaş uçağının, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilindeki, Yakubiye ve Cudeyde köylerine düzenlediği hava saldırısı sonucu 5’i çocuk 7 sivil öldü, 13 sivil yaralandı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin Hama ilindeki saldırılarından kaçarak bölgeye sığınan siviller olduğu öğrenildi.

Suriye’de muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, TSİ 05.36’da Lazkiye’deki Hımeymim üssünden kalkan Rus savaş uçağı, İdlib’in batısındaki Yakubiye ve Cudeyde köylerine hava saldırısı düzenledi.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Rus uçağının İdlib’in Cudeyde köyüne hava saldırısında 5’i çocuk 7 kişi yaşamını yitirdi, 13 kişi yaralandı.

Hedef alınan bölgede Hristiyanların yanı sıra yerinden edilen aileler de yaşıyor.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin Hama ilindeki saldırılarından kaçarak bölgeye sığınan siviller olduğu öğrenildi.

Esad rejimi, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3İDLİB’DEKİ DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında, Esad rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturma kararı aldı.

Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3’ünü ele geçirerek İdlib’e yöneldi.

Türkiye, eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar mayıs 2019’da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.Deşifre Haberler

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

İran’daki protestolarda son durum: Ölü sayısı 35’e yükseldi

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.