Selimiye Camisi’nin asırlık kapılarına restorasyon

Selimiye Camisi'nin asırlık kapılarına restorasyon

Selimiye Camisi’nin restorasyonu kapsamında, kündekari yapım tekniği ve büyüklüğüyle dikkati çeken 2 cümle ve 3 avlu kapısı da elden geçiriliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce kapsamlı restorasyona alınan Selimiye Camisi’nin asırlık kapılarının elden geçirilmesine başlandı. Türk-İslam eserlerinin mabedi Selimiye’nin restorasyonu kapsamında, kündekari yapım tekniği ve büyüklüğüyle dikkati çeken 2 cümle ve 3 avlu kapısı da bakıma alındı.
Bir kanadı yaklaşık 4 metre yüksekliğinde ve 250 kilogram ağırlığındaki kapılar, menteşelerinden sökülüp dış avluda oluşturulan marangozhaneye taşındı. Kapılardaki menteşe, rozet, kilit, kanca gibi tüm madeni aksamlar, korozyon hasarı giderildikten sonra projesine uygun boyanacak. Eksik madeni aksamlar tamamlanacak.
Alt seren kısımlarında nemden dolayı oluşan aşınma ve çürüme hasarlarının onarılmasının ardından kapılar, böceklenmeye karşı ilaçlanacak, gomalak cila ile cilalanacak. Yine kapılardaki eksik kündekari kısımları uygun malzeme ve teknikle projesine uygun tamamlanacak.
Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ali Mehmetçik Oğuz Selimiye’nin yapısal özelliklerinin yanında içindeki unsurların da buraya ayrı değer kattığını söyledi.  Yapıya değer katan unsurlardan birinin de hiçbir şekilde çivi kullanılmayan, geometrik şekillerin birbirine geçirilmesiyle hazırlanan kündekari kapılar olduğuna işaret eden Oğuz, kapıların koruma altına alınarak konservasyon işlemine başlandığını belirtti.

Deşifre Haber

Hakkında Murat Güner

Kontrol et

İrlanda’nın kanayan yarası

9 dalda Oscar adayı ‘The Banshees of Inisherin’ filmi bugün gösterime girdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir